Навигация

Поиск по сайту

 











Список кандидатов в депутаты

 

L I S T A

candidaţilor în circumscripţia naţională la funcţia de deputat în Parlament

pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019

din partea Partidului Comuniştilor din Republica Moldova

 

Nr.

d/o

Numele

Prenumele

Sexul

Anul naşterii

Domiciliul/

reşedinţa

Apartenenţa

politică

Profesia

Funcţia

Locul de muncă

1

Voronin

Vladimir

M

1941

Mun. Chişinău

PCRM

Inginer-economist,

jurist,

politolog

Deputat

Parlamentul RM

2

Babin

Tatiana

F

1984

Mun. Chişinău

PCRM

Economist

Contabil

SA „Franzeluţa”

3

Bodnarenco

Elena

F

1965

Mun. Soroca

PCRM

Economist,

magistru în domeniul APL

Deputat

Parlamentul RM

4

Boiadji

Liudmila

F

1975

Mun. Chişinău

PCRM

Jurist

Şef secţiei

CTAS sect. Centru mun. Chişinău

5

Bondari

Veaceslav

M

1960

Or. Anenii Noi

PCRM

Merceolog,

Economist,

manager public

Primar

Primaria

Anenii Noi

6

Borgan

Serafima

F

1942

Or. Rezina

PCRM

Zootehnician,

politolog

-

Pensionară

7

Bostan

Tatiana

F

1970

Or. Anenii Noi

PCRM

Profesor,

jurist

Jurist

Primaria

Anenii Noi

8

Bratunova

Anna

F

1959

Mun. Comrat

PCRM

Finansist-economist

Specialist

principal

IMSP „Spitalul Raional „Gurfinkel”

9

Bujoreanu

 

Tatiana

F

1964

Mun. Chişinău

PCRM

Inginer-energetic,

magistru în domeniul APL

Asistent al

deputatului

Parlamentul RM

10

Burca

Valeri

M

1954

Or. Criuleni

PCRM

Relaţii internaţionale

Şef

Direcţie

Consiliul Raional Criuleni

11

Burlacu

Petru

M

1959

Mun. Cahul

PCRM

Agronom,

magistru în administraţie publică

Şef

Direcţie

Generală

CTAS Cahul

CNAS

12

Buruşciuc

Mihail

M

1978

S. Gura Camencii raionul Floreşti

PCRM

Economist

Vice-preşedinte

Consiliul Raional

Floreşti

13

Caraman

Diana

F

1990

Mun. Chişinău

PCRM

Economist

Asistent al

deputatului

Parlamentul RM

14

Căpăţină

Svetlana

F

1969

Mun. Orhei

PCRM

Finansist

Specialist

Consiliul Raional

Orhei

15

Căpăţină

Veaceslav

M

1966

Mun. Orhei

PCRM

Jurist

Director comercial

SRL „Eduardprosper”

16

Cebotari

Ivan

M

1952

Or. Sîngerei

PCRM

Inginer-mecanic

Vice-preşedinte

Consiliul Raional

Sîngerei

17

Chirilov

Iulia

F

1955

Mun. Ungheni

PCRM

Pedagog,

jurist

Secretar

al CR PCRM Ungheni

CC al PCRM

18

Cîlicic

Ivan

M

1951

Mun. Comrat

PCRM

Inginer

-

Pensionar

19

Creciun

Anatolie

M

1963

S. Larga

raionul

Briceni

PCRM

Economist

Prim-secretar

al CR PCRM Briceni

CC al PCRM

20

Cuceinic

Ana

F

1957

Or. Şoldăneşti

PCRM

Politolog

Specialist

Primăria

Şoldăneşti

21

Dragan

Semion

M

1953

Mun. Chişinău

PCRM

Inginer-constructor,

politolog,

specialist în relaţii internaţionale

-

Pensionar

22

Eremia

Alexei

M

1974

Mun. Hînceşti

PCRM

Tehnicican-constructor

-

Temporar neangajat

în cîmpul muncii

23

Filip

Petru

M

1955

S. Pănăşeşti

raionul Străşeni

PCRM

Inginer-mecanic,

politolog

Director comercial

FPC „Nadejda-92”

24

Filipov

Serghei

M

1965

Or. Taraclia

PCRM

Lucrător medical

Primar

Primaria

Taraclia

25

Gherman

Stella

F

1974

S. Slobozia-Şirăuţi

raionul Briceni

PCRM

Profesor

Director

Gimnaziu

s. Slobozia-Şirăuţi

 

26

Griţco

Igor

M

1982

Mun. Chişinău

PCRM

Licenţiat în drept

Prim-secretar

al CR PCRM sec. Ciocana

mun. Chişinău

CC al PCRM

27

Leşco

Gheorghe

M

1959

Mun. Chişinău

PCRM

Pedagog

Director

SA „Asterra Grup”

filiala Soroca

28

Midoni

Serghei

M

1976

Or. Ialoveni

PCRM

Inginer-constructor

Director

SRL

„Deallux-Cons”

29

Miron

Anton

M

1941

Mun. Chişinău

PCRM

Agronom învăţat,

politolog

-

Pensionar

30

Mironic

Alla

F

1941

Mun. Chişinău

PCRM

Pedagog,

psiholog

Deputat

Parlamentul RM

31

Morcov

Ghenadie

M

1965

Or. Drochia

PCRM

Medic

Şef secţie

Centrul de Sănătate Drochia

32

Muduc

Valeriu

M

1959

Or. Făleşti

PCRM

Economist,

magistru în domeniul APL

Prim-secretar

al CR PCRM Făleşti

CC al PCRM

33

Nicolaev

Nicolai

M

1963

Or. Basarabeasca

PCRM

Inginer-electric

Şef Direcţie

ÎS „Calea Ferată din Moldova”

34

Nigai

Veaceslav

M

1964

Or. Căuşeni

PCRM

Jurist

Vice-preşedinte

Consiliul Raional

Căuşeni

35

Orlov

Diana

F

1972

S. Cioburciu

raionul

Ştefan Vodă

PCRM

Profesoară de matematică,

psiholog

Profesoară

IP „Gimnaziul

M. Sîrghi”

36

Parpolova

Elena

F

1949

S. Sărata Nouă

raionul Leova

PCRM

Învăţător la clasele primare,

profesor de filologie

Director

Gimnaziul

Sărata Nouă

37

Porubin

Petru

M

1952

S. Corjova

raionul Dubăsari

PCRM

Inginer-mecanic

-

Pensionar

38

Postoico

Maria

F

1950

Mun. Chişinău

PCRM

Jurist

Deputat

Parlamentul RM

39

Radulov-Covtoniuc

Prascovia

F

1961

Mun. Chişinău

PCRM

Agronom învăţat

Şef

Secţiei Generale

CC al PCRM

40

Reidman

Oleg

M

1952

Mun. Chişinău

PCRM

Radiofizic

Deputat

Parlamentul RM

41

Rotari

Nicolae

M

1955

Or. Floreşti

PCRM

Economist

-

Pensionar

42

Rubţov

Serghei

M

1972

Mun. Bălţi

PCRM

Jurist

Prim-secretar

al CM PCRM Bălţi

CC al PCRM

43

Rusol

Nicolai

M

1983

Mun. Chişinău

PCRM

Politolog

Asistent al

deputatului

Parlamentul RM

44

Sava

Valeriu

M

1958

Mun. Străşeni

PCRM

Inginer-mecanic,

politolog

Prim-secretar al CR PCRM

Călăraşi

CC al PCRM

45

Sibova

Inga

F

1966

Or. Cimişlia

PCRM

Inginer

Şef secţie

SRL

„Cimişlia-Gaz”

46

Şupac

Inna

F

1984

Or. Basarabeasca

PCRM

Licenţiat în relaţii internaţionale

Deputat

Parlamentul RM

47

Ţopa

Andrei

M

1956

Or. Otaci

PCRM

Inginer-hidrotehnic,

magistru în administraţia  publică

Vice-preşedinte

Consiliul Raional

Ocniţa

48

Ţugulea

Ion

M

1957

Or. Nisporeni

PCRM

Inginer-tehnician,

magistru în domeniul APL

Prim-secretar

al CR PCRM Nisporeni

CC al PCRM

49

Voitisina

Olga

F

1979

Mun. Bălţi

PCRM

Jurist,

economist

Specialist

în resurse umane

ÎM „Asociaţia pieţelor din Bălţi”

50

Zui

Alexandr

M

1957

Mun. Edineţ

PCRM

Comandor aeronavei

-

Pensionar